Палау Guell повторно се отвора врати во Барселона

По седум долги години на реставрацијата, на Güell Палас повторно се отвора своите врати комплетно реновиран одржување оригиналниот својата суштина, а може да биде посетен од вторник до недела 10:00-08:00 со прием само 10 евра. Антони Гауди изградил Güell палата како барање од Eusebi Güell кои сакаа нов дом во Барселона и имаше неверојатни восхит за Гауди. Архитектонското чудо што се наоѓа на улица на Ноу де Ла Рамбла, 3-5, во Raval област - лесно достапни од било Ramblas стан во Барселона. Всушност, оваа палата е единствената зграда што Гауди заврши целосно себеси, а потоа таму не се сите значајни промени на реновирање. Затоа, е една од најпознатите експресивна (архитектонски зборуваме) на Гауди работа: во зграда со комплексна архитектура елоквентност, прогласен за Светско наследство на УНЕСКО за својот придонес и влијание на техниките и архитектонски форми во модерната конструкција на дваесеттиот век .

Бидејќи на стеснет улица каде што се наоѓа објектот, тоа е тешко да се набљудуваат на целата фасада; сепак, Гауди дизајниран монументален влез со величенствен ковано железни порти, украсени со штитот на Каталонија, средновековен витез и змеј, работата на Џоан Oñós.

Големина влезот е толку импресивен, зашто таа е наменета, па посетителите може да пристапите на коњи или во вагони, каде што тие ќе одат директно во подрумот, достапни преку генијален спирален рампата каде бил изграден стабилен за коњи. А многу иновативна идеја за тоа време, создадена од страна на Гауди, сè во палатата е дизајниран со богато украсени мавритански стил, која ја нагласува coffered таванот со дрво и железо.

Има три ката висока приемник кој е главниот фокус на зградата, опкружен со главните просториите на палатата, од каде што можете да пристапите до благородна скалила, кои имаат пристап до други соби. На главната кат имаше серија на соби, каде што гостите ги поздрави и да се забавува, а седиштето на Грофот Guell. Како и други области украсени со слики од "Дванаесетте апостоли" на Аликс Clapp, и некој орган веднаш до параклисот, работата на Aquilino Amezcua. На вториот кат се спални соби, декорирани во чест на сопругата Güell е, Изабел Лопез Bru, ќерка на Маркиз де Comillas создадена од Александар де Riquer, и на третиот кат се собите за услугата. На платформата на фасадата, Гауди користи оригинален систем на лакови и столбови со пиластри во хиперболоидна стил никогаш не се вработени од страна на Гауди.

На покривот има неколку камини, која е далеку од се третираат како непотребни предмети, Гауди им protagonism и стана неверојатно украсни предмети од суштинско значење за просторот што само ќе се визуелизира на Гауди. Овој начин на дизајнирање камини ќе се развие на следната својата работа, да се постигне спектакуларни ремек дела како Каса Мила или како што го нарекуваат "Ла Pedrera". Вкупно има 20 камини во геометриски форми, покриени со шарени и жив керамички во мозаикот стил. Таа, исто така ја нагласува висок игла во облик на фенер, кој е на надворешноста шут на куполата на централната сала, исто така изработени од керамика и прелиена со железна временските Ване од која содржи ветрот роза, палка и еден грчки крст. За време на Шпанската граѓанска војна, дворецот служел како полициска станица, а во 1944 година американскиот милионер обиделе да го купат и да ја преместите во неговата земја камен по камен, но за среќа тој стана сопственост на Владата на Барселона. Во 1996 година, зградата беше отворена за јавноста, и за многу години го привлече љубопитноста на посетителите од целиот свет, се восхитував како и обично работата на на гордоста на Барселона, Антони Гауди и дефинитивно е еден од архитектонските бисери на Каталонскиот модернизам .

Ако сте во потрага за сместување малку подалеку од суета Las Ramblas, но сепак со лесен пристап до некои од најпознатите дела Gaudí's, изнајмување на плажа стан во Барселона или Саграда фамилија стан во Барселона е добра опција.
Да се ​​најде на градот увид и планираат своето патување, можете да најдете информации во врска со Апартман Barcelona's Фејсбук страница.

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во места и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>