La Boqueria пазар во Барселона

La Boqueria Market in Barcelon Ramblas

За да откријат зошто медитеранската кујна е меѓународно познат по својот состав треба да ја посетите Ла Boqueria пазар. Можете да ги најдете тука сите производи од Каталонија: овошје, зеленчук, риба и морски плодови, предјадења, па дури и пица барови и други. La Boqueria пазар се претвора во должен мора да се види за сите туристички кои го посетуваат Барселона.

La Boqueria пазар се наоѓа во близина на метро станицата "Liceu", но местото е најдобро познат и денес под името на Las Ramblas. Од памтивек, земјоделците се продаваат своите производи на трговци, или Botiguers.
Како популарност на пазарот се зголеми, земјоделците од соседните градови, како што Les Corts и Sarria, биле забранети од тргување таму. Бидејќи на висока конкуренција во рамките на пазарот, имаше некои тепачки меѓу старите greengrocers и нови. Затоа два пазари беа споени во еден: Ла Рамбла де Сант Јосеп. Риба продавници, касапи, и птицата продавници биле изградени околу новиот место.

Во 1835 година уништувањето на манастирот на Сант Јосеп се одржа. Тоа беше заменет од страна на плоштадот, кој во тоа време беше најголемиот плоштад во Барселона. Опкружен со тремови, со градини и фонтани, тоа беше именуван Plaça del Treball. Кога изградбата беше речиси завршена, се сметало потребно привремено да го инсталирате на пазарот во стариот место на Сант Јосеп и така да биде во можност да го отстраните од средината на Ла Рамбла. Првиот камен на пазарот на La Boqueria беше ставен на ден Свети Јосиф во 1840 година.

Со текот на годините, Ла Boqueria пазар стана симбол на историјата на градот, сите нивните семејства, нивните традиции, и фестивали. Тоа е најголемиот пазар во Шпанија. Тековната трговци се претежно од третата и четвртата генерација на пазарот продавачи. Е сојуз на минатото и сегашноста.

Купување на состојки за вашите јадења

Ако сте престојуваат во Барселона стан, особено Las Ramblas стан во близина на Ла Boqueria, тоа би можело да биде добра идеја да се земе пауза од јадење надвор една ноќ и шетаат сведува на еден од најпознатите пазари на Каталонија. Пробате вашата комплетно опремена кујна со обидот вашите омилени рецепти со некои од freshest состојки Барселона!

Таму се спектакуларни овошје места, во кои може да се најдат на freshest овошје и трговци се одговорни за пилинг и сечење, нудејќи чаши свежо-намалување овошје. Ова не да се спомене и вкусни овошни сокови гмечи на самото место.

Не помалку атрактивни се оние слатки точки со најголем избор на слатки да се изберат. Но, ние исто така може да се најдат риба тезги, ореви, зеленчук и зачини. Она што е важно е дека сите производи се со одличен квалитет и завидна свежина.

Покрај погоре, заедно пазарот Boqueria се многу барови каде што можете да примерок на различни јадења со најдобрите производи. На комерцијална понуда е разновидна, свежа риба и морска храна, сол и конзервирана риба, месо и кланични производи, од живина, дивеч, и јајца, овошје и зеленчук, билни и исхраната, мешунките, житарици, храна, пекара и ресторан, замрзнати специјалитети, колбаси, итн

Submit to StumbleUpon http://www.welcome-to-barcelona.com/wp-content/uploads/2011/02/La-boqueria-150x150.jpg Digg This Submit to reddit

За Стан Барселона

Стан Барселона е една од водечките стан за изнајмување компанија со седиште во Барселона. Тие имаат над 650 Барселона апартмани за изнајмување за краткорочни и долгорочни престој, како и станови за продажба.
Овој запис беше објавен во Места , Ресторани и Храна и обележани , , , , . Обележувач на Линк .

Остави Одговори

Вашиот е-мејл адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

*

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>