Барселона спорт! Се за спорт во Барселона

Барселона Спорт Водич

Прво на сите Барселона е позната по своите фудбалски култура, големи фудбалски тим и "Камп Ноу" стадионот, но бидејќи хостинг Олимписките Игри во 1992 година, постојат неколку различни објекти за разни активности со висок квалитет. Јас ќе листата некои од најпопуларните спортски активности во Барселона во овој пост.

Барселона Фудбал (фудбал)
Фудбалот е повеќе од само еден спорт во Барселона, особено за љубителите на фудбалот и големите фудбалски настани привлече многу внимание. Камп Ноу седишта 99.354 луѓе, но понекогаш дури и тоа не е доволно, па сметаат дека за да книга билети за важни игри како "Ел Класико" во однапред. Барселона има две главни фудбалски клубови: ФК Барселона и Еспањол. Еспањол игра во Estadi Cornellà-Ел Прат со седишта за 40.500 гледачи од 2 август 2009 година.
ФК Барселона е една од најуспешните клубови во светот, има освоено дваесет шпанската "Ла Лига" наслови, дваесет и пет Шпански Купови, девет Шпански Супер Купови и 10 различни УЕФА trophies.In 2009 година, Барселона освои шест од шест натпревари учествуваше во , со што заврши на трофеи.
Кошарка
Кошарка е еден од најпознатите видови спорт во светот и Барселона не е exception.FC Барселона Bàsquet е основана на 24 август 1926 година и е дел од семејството на ФК Барселона. Во 2003 година го заврши тројната круна лига АТБ, Купот и Евролигата. ФК Барселона Bàsquet играше во финалето на Евролигата седум, со последната биде нивниот тим win.The 2010 игра својата домашни натпревари во Палау Блауграна.
Барселона Велосипедизам
Велосипедизам е омилен спорт на шпанскиот народ особено во Барселона, каде што тоа е и национален спорт и разонода. Во мај на "Велосипед Фиеста" се одржува, а потоа во септември има повеќе трки со меѓународна велосипедска трка до Монџуик замокот и таму е исто така на фестивалот Мерс, со повеќе настани велосипедизмот во Barcelona.Also Велосипедизмот е еден од начините на забава за туристи и постојат голем број на велосипедски тури организирани во текот на градот, како и соседството.

Барселона сали и Барселона Фитнес центри
Постојат неколку добро опремена фитнес центри во овој град, со фитнес и тежина обука, аеробик курсеви, лични тренери, сауни, базени и масажа. Повеќето спортски сали и фитнес центри во Барселона се отворени секој ден.
Барселона плажа Спорт
Сите спортски јас наведени пред да се професионални и оние кои би можеле да бидат помалку забавен за оние туристи кои сакаат да учествуваат и да се игра од страна на самите себе, но во Барселона има многу спортски well.For за нив, како на пример, во текот на летото може да одиме заедно на плажа во пределот Барселонета и да видиме колку активности се достапни и колку луѓе се повеќе се игра од деца до старци, играат такви игри како одбојка на плажа и плажа фудбал.
Барселона спортови на вода
Сурфањето е многу популарен спорт Барселона толку многу компании изнајмување опрема и нудат lessons.One од нив се наведени подолу:
База Наутика де ла Мар Бела
Бул. Литорал S / N (не се нумерирани)
Метро Ciutadella-Вила Olímpica
Тел: (+34) 932 210 432
Исто така, може да се најдат во активности како трнлив возење банана брод, еден час морето kayaking Падобран, а потоа и за уште некои идеи проверете LifestyleBarcelona.

Престојуваат во Барселона, а сакате да направите некои спортови? Изнајмување на стан Барселона е добра опција, како што имате на приватност и слобода да доаѓаат и си одат како што сакаш. Без разлика дали е на плажа стан во Барселона, во раните утрински часови плива, или Еихампле стан за џогирање сесии заедно Дијагонала, или Ramblas стан во Барселона за лесен пристап до голем број на спортски сали, сте сигурни да се најде некаде забавно да се задржи се вклопуваат!

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Сподели

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Активности и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>