Области на Барселона и места за посети

Најдобрите туристички области на Барселона да ја посетите

Водич низ најинтересните туристички места и области во Барселона:
  • L'EIXAMPLE
  • RAVAL
  • Ramblas
  • BARCELONETA
  • EL роден
  • MONTJUIC

L'EIXAMPLE

Eixample area of Barcelona description На Eixample е дизајниран во средината на 19 век, проширување на средновековниот град на Барселона во вселената остави надвор од citywalls. Нејзините карактеризира со долга права улици, преминал од широк авении и квадратни блокови со закосена агли. Gridded улиците L'Eixample се полни со релативно богатите жители, дизајнер продавници, корпорации згради и ресторани од целиот свет. Повеќето туристи се види само Стр. де Грација и Саграда фамилија области, но ако имате енергија да се истражуваат целиот соседството, ќе добиете голема лекција во Modernisme и подобро чувство за Барселона надвор од туристи.

RAVAL

Ел Raval е една од двете историски населби наоѓа веднаш до Ла Рамбла (другата е Barri Gotic) Значи она што е да се апелира на Ел Raval? Оваа област е жив, историски, автентична и полна со индивидуалност. Тоа е жив, мулти-културни соседството со огромен избор на примамливо кафулиња, ресторани и барови.

Ramblas

Ла Рамбла може да се смета серија на покуси улиците, секој различно име, па оттука и множина Les rambles (шпански: Las Ramblas). Од кон пристаништето, на улица е сукцесивно на Рамбла де Canaletes, на Рамбла DELS Estudis, на Рамбла де Сант Јосеп, на Рамбла DELS Caputxins, и Рамбла де Санта Моника. Изградба на во раните 1990-ти резултираше со продолжување на Ла Рамбла на дрвени пешачка патека во пристаништето, на Рамбла де март Изнајмување Las Ramblas стан во Барселона е еден од најдобрите опции за туристички како сите главни атракции се блиски.

BARCELONETA

Ла BARCELONETA е исто така одлично место за изнајмување плажа стан во Барселона. А соседството во областа Ciutat Вела на Барселона, таа била изградена во текот на 18 век за жителите на Ribera кои беа раселени од изградбата на Ciudadela. Соседството е приближно триаголен, граничи со Средоземното море, Muelle де Еспања на Порт Vell и соседството Ел роден.

Плажа BARCELONETA доби статус како најдобар урбаните плажа во светот и вкупно трет најдобар плажа во светот, според документарниот филм "светови најдобрите плажи" произведени од страна откритие во 2005 година.

Ел Роден

Ел Роден прерасна во тоа што еден од најпознатите модерни места во градот.

Секој ден на кафулињата се преполни и во текот на ноќта луѓето се движат заедно да Passeig де Борн, кој според локалните жители беше на местото на jousts, да се одредат за многу барови, од кои сите се сервираат средна Mojito. Исто така, на Passeig де родени таму е да се тврди најдобрите пица место во Барселона, и на 1,50 евра парче не можете да се жалат.

Montjuic

Information about the Montjuic area of Barcelona Montjuïc Барселона е широк плитки ридот со релативно рамен врв со поглед на пристаништето, југозападно од центарот на градот. На источната страна од ридот е речиси чиста карпа, давајќи му изглед командантот над пристаништето на градот веднаш подолу. На врвот на ридот (на висина од 173 метри) беше местото каде неколку тврдини, од кои последниот (на Castell de Montjuïc) останува и денес. Тврдината во голема мера датира од 17 век, со 18 дополнувања век. Во 1842 година, гарнизонот (Мадрид владата) гранатираа делови од градот. Таа служела како затвор, често се држи политички затвореници, додека за време на генералот Франко. Замокот е исто така место на голем број егзекуции. Во 1897 година, инцидент, популарно познат како Els processos де Montjuïc побарано извршување на анархистичките поддржувачи, кои потоа доведе до тешка репресија на борбата на работниците за нивните права. Во различни прилики за време на Шпанската граѓанска војна , како националисти и републиканците биле егзекутирани таму, секој во времето кога веб-сајтот се одржа од страна на нивните противници. Каталонскиот националистичкиот лидер Луис Companys i Jover, исто така, бил погубен таму во 1940 година, откако беше екстрадиран во владата Франко од страна на нацистите.

За Марина - маркетинг тим

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологија. "Секогаш кога имам време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживам во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Места и обележани , , , , , , , , . Обележувач на Permalink .

Оставете Одговор

Вашиот е-мејл адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>