Барселона јавен превоз

Барселона Бас

Барселона несомнено е одличен град за да се шетаат со многу убави улици, булевари, места и улички и различни интересни места за посета. Многу луѓе избираат да останат во центарот на градот Барселона стан како што е блиску до поголемиот дел од главните атракции. Тоа би можело да биде убаво да се шетаат низ Passeig de Gracia додека шопинг, но некои интересни места се доста далеку едни од други и ќе мора да го користат јавниот превоз. Во овој пост ќе ги најдете сите важни информации за Шпедиција Митрополитите де Барселона (ТМВ).

TMB претставува четири транспортни средства во Барселона: метро, ​​автобус, патнички возови, трамваи и; Транспортс Митрополитите де Барселона (ТМВ) нуди транспортни услуги 24 часа на ден. Во овој напис ќе дознаете на најефикасен и удобен начин на транспорт во Барселона за вас.

Метро

Од понеделник до четврток метро работи од 5,00 до полноќ, во петокот го работи до 2,00 а само во саботите метро е отворен 24hours.Tickets за метро, ​​автобус, FGC (FGC бегство воз линии слични на метро низ центарот на градот), трамвај и РЕНФЕ се исти и сите работат во Зона 1 области. Главните области на центарот на градот се во зона 1. Цената за еден билет е 1,40 и Т10 кој му дава 10 патувања чини околу 8 милиони евра, така што ако планирате повеќе од 5 патувања својата подобро да се купи Т10 билет. Можете да го користите Т10 билет за патувања група, но секој член на групата ќе се пресметува одделно. Се достапни T10 билети во секое метро станица и на влезот во РЕНФЕ воз.

Патнички возови

Железничката мрежа која ги поврзува Барселона со други блиски градови и села и од градски и приградски услуги воден од FGC и Renfe.

Трамваи

Barcelona trams Барселона трамваи се зелени и бели и можете да ги видите сите околу Барселона; Тие не се толку познати, како автобус и метро услуги, но понекогаш може да послужи како одличен сервис за добивање на околу градот. Тие имаат околу иста брзина како автомобил и во повеќето случаи, тоа е побрзо превозно средство од bus.For патувања трамвај што може со еден билет за користење на сите трамваи станици или Т10 билет.

Автобуси

Барселона автобус мрежа опфаќа 109 линии кои и вкупно растојание од повеќе од 920 kilometers.Barcelona автобус систем се состои од повеќе од 1000 возила, вклучувајќи двокатен туристички автобуси со повеќејазичен аудио водичи. Можете да најдете автобуски линии онлајн, на автобуските постојки и исто така и на Барселона автобуски карти достапни од туристички информации поени.

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Сподели

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Транспорт и услуги и обележани Обележувач на Линк до.

Еден одговор на Барселона јавен превоз

  1. Μεταφορές вели:

    Πολύ εκσυγχρονισμένες οι μεταφορές στην Βαρκελώνη.

    Многу рационализација превоз во Барселона.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>