Како да се стигне до центарот на градот Барселона од Ел Прат аеродром

Ел Прат аеродром Барселона

Трансфер од аеродромот Барселона на Ел Прат до центарот на градот е збунувачка за многу посетители што е на аеродромот не е, всушност, се наоѓа во самиот град Барселона, но во соседниот град El Prat de Llobregat. Исто така, Ел Прат има два терминали Т1 и Т2 и вториот терминал има три одделни згради кои се T2a, T2b и T2C. Сепак, постојат голем број на опции за да се користи и во јавниот и приватниот превоз, кој е достапен во аеродром и ќе ве пренесе директно до Барселона центар, Placa Каталуња. Најудобна опции се дадени во оваа статија и секое патување трае 30-40 минути во просек.

Такси

Првата опција е да добие такси на аеродромот такси ранг надвор од секој терминал. Такси услугите е најудобна начин на добивање на центарот на градот, ако вие не ја имаат свој автомобил или некој што на средбата во Барселона по пристигнувањето. Тоа е поскапо од јавниот превоз, ако се патува сам, но за семејството или група на четири цената по лице е помалку или повеќе прифатлива.

Автобус

Bus transfer from and to airport Barcelona Постои посебна услуга Аеробусите што ги поврзува Ел Прат во центарот на Барселона. Аеробусите е експресен, а работи во рамките на нејзината фиксна распоред на секои 5-10 minutes.You да најдете Arobus надвор и терминалите на аеродромот. Еден билет чини 5 евра по лице. Со Аеробусите прв запира на Plaça Слоновата Espanya каде што може да се добијат L3 или L1 метро линии, а потоа го запира на Пласа Каталуња каде што можете да добиете голем број на локални автобуси и метро линии L1, L3, L6 и L7, во прилог на FGC линии нумерирани S1, S2, S5 и S55. На Rodalies Барселона линии R1, R3, R4 и R7 служат сите на станицата, како и Renfe регионална линија Ca-4б. Кога ќе се вратам на аеродромот, важно е да се запамети дека во автобусот А1 ќе ве однесе до терминал Т1 кога автобусот А2 оди Т2. Исто така, постои TMB автобус број 46 оди од центарот на градот до терминали и обратно, но тоа е потребно повеќе време од Аеробусите како што има многу повеќе постојки. Да ги користат автобуските 46 може да се купи Т10 билет кој ќе бидете во можност да се користи во Барселона метро, ​​како и.

Приватните трансфери

Barcelona private car transfer За оние кои не сакате да се застане во редот на чекање за такси или автобус за да стигне таму постои служба приватните трансфери кои ќе ви се исполнат до излезот на аеродромот и да се стигне до саканата дестинација. За посебни случаи, постои опција за уредување лукс автомобили со искусен возач кој ќе гарантира удобен превоз до кое било место во Барселона. Ако се изнајми стан во Барселона може да биде во можност да резервирам автомобил преку компанијата.

Воз

Renfe train Barcelona Renfe работи на секои 30 минути до и од аеродромот со постојки во станиците тромб-Arago, Passeig de Gracia и Сантс Естацио каде што може да се промени на метро Барселона да стигне до посакуваната дестинација. Патувањето трае околу 30 минути и билети се достапни на сите станици.

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Транспорт и услуги и обележани , , , , , , , , , , , , , . Обележувач на Линк до .

2 Responses to Како да се стигне до центарот на градот Барселона од Ел Прат аеродром

  1. Leila вели:

    Ви благодарам многу за информациите !!!! Сега знам дека најдобра опција (поевтина) е ТМВ автобус број 46.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>