Barcelona Natteliv: De 10 bedste klubber i Barcelona

CDLC Club, Barcelona

Den travle natteliv i Barcelona er blot en af de mange grunde til, at millioner af besøgende fra alle hjørner af verden gør deres vej til den catalanske hovedstad hvert år. Med masser af seje lokaliteter og top notch klubber spredt på tværs af byen, Barcelona er stedet at være for levende musik, lækre drinks og en festlig stemning som ingen anden. Kick tilbage og nyde en cocktail på en af de smarte thoughtful lokationer eller hovedet ud til en af de mange berømte klubber i nærheden af Las Ramblas; uanset hvad du vælger, en ting er sikker, Barcelona vil ikke skuffe selv de mest hærdede reveller!

Sørg for at du ikke går glip af et beat af byens fantastiske natteliv og tjek vores guide til de 10 bedste natklubber i Barcelona:

1. Bikini

Bikini er en af Barcelonas bedste mødesteder for både levende musik viser skøre nætter ud. Den smarte interiør sammen den nyeste hip hop, R & B melodier og house musik spundet af nogle af de mest berømte DJs i branchen gør for den perfekte kombination til at sikre en mindeværdig fiesta! Tjek den officielle Bikini hjemmeside og finde ud af om denne klubbens forskellige temaaftener herunder "Broderskab Night '.

Hvordan man kommer derhen: Avinguda Diagonal, 547. metrostation: Maria Cristina (L3)

2. CDLC

CDLC er et af Barcelonas mest luksuriøse klubber. Her, Eastern pizzazz møder Middelhavet charme, skaber den ideelle kulisse for en lækker middag og en aften med dans! Vi anbefaler at prøve den super velsmagende sushi og glem ikke at vaske det med en af CLDC s lækre Mojitos.

Hvordan man kommer derhen: Passeig Marítim de la Barceloneta, 32. metrostation: Ciutadella / Vila Olímpica (L4)

3. Opium Mar

Denne eksklusive Barcelona klub er et godt valg for dem, der ønsker at blande sig med Barcelonas Opium Mar, Barcelona "Det 'crowd! Med top-klasse spisning og en chik nat tidsindstilling, Opium Mar er det perfekte sted at nyde det bedste af Barcelonas natteliv - alle med Middelhavet som din baggrund.

Hvordan man kommer derhen: Passeig Marítim de la Barceloneta, 34. metrostation: Ciutadella / Vila Olímpica (L4)

  4. Shoko

Denne Barcelona klub er en uovertruffen asiatisk-Middelhavs fusion restaurant om dagen og en vild fest plet natten og er ofte en typisk tilholdssted for berømtheder besøger byen, herunder folk som Coldplay og Madonna. Vær sikker på at tage til Shoko i sommeren når du kan nyde dine drinks lige på havnefronten!

Hvordan man kommer derhen: Passeig Marítim de la Barceloneta, 36. metrostation: Ciutadella / Vila Olímpica (L4)

5. Sutton

Sutton Night Club, Barcelona Cocktails, top melodier og en fantastisk atmosfære ... Sutton er en anden eksklusiv Barcelona natklub, en, der er kendt for de højt profilerede berømtheder, der ofte pryder denne top-notch mødested, herunder Paris Hilton og Mario Casas. Blanding fede beats med en chik atmosfære, denne klub er et must

for dem, der ønsker at blande sig med Barcelonas smukke mennesker!

Hvordan man kommer derhen: Calle Tuset, 13. metrostation: Diagonal (L3 eller L5)

6. Up & Down

Og få de bedste universitet parter i Barcelona, ​​denne Barcelona klub, der ligger i Les Corts, er en ideel mulighed for din aften i byen. Gå ikke glip af 'Frisk fredagen "og" Måske "lørdage ... Up & Down garanterer en mindeværdig aften for alle!

Hvordan man kommer derhen: Avinguda del Doctor Marañón, 17. Metro Station: Zona Universitària (L3)

7. Sala Razzmatazz

For den bedste live musik i Barcelona, ​​er der kun ét valg: Razzmatazz! Dette Razzmatazz, Barcelona lager-stil klub har 5 forskellige rum, hvilket betyder, at der er noget for enhver musiksmag. Uanset om du danse natten væk til nogle top pop melodier eller rocke ud til dit yndlingsband, feste på dette locale gør for en utrolig aften. Med endeløse koncerter hver måned, skal du huske at tjekke Razzmatazz hjemmeside for mere info om kommende handlinger.

Hvordan man kommer derhen: Carrer Pamplona, ​​88. metrostation: Bogatell (L4)

8. Sala Apolo

Sala Apolo i Barcelona er et godt valg for dem, der nyder de musikalske stilarter indie bands. Også vært for nogle af de bedste reggae melodier og elektroniske beats, den eklektiske mix af musik på tilbud her tilføjer til appel af denne Barcelona klub. Med to varieteer, denne mødested er absolut værd at tjekke ud, hvis levende musik er op din alley. Vær sikker på at tjekke en af denne klubbens bedste fester: Nasty mandage på Sala Apolo på mandag aftener!

Hvordan man kommer derhen: Nou de la Rambla, 113. metrostation: Paral.lel (L2 eller L3)

  9. Jamboree

Jamboree Jazz Club, Barcelona Jamboree er en af Barcelonas bedste jazzklubber. Vært for en line-up af både lokale og internationale jazz kunstnere, denne kvalitet mødested har ryg mod ryg viser natlige på 8pmand 10:00. Vær sikker på at tjekke deres "Jam Sessions 'hver mandag kl 08:00 og efter slaget midnat nyde denne mødested som en af Barcelonas fedeste natklubber med en række melodier at kildre dine musikalske smagsløg.

Hvordan man kommer derhen: Plaça Reial, 17. Metro: L3 (Liceu)

10. Elephant

Søger en elegant og trendy locale for en mindeværdig aften? Elephant Club i Elephant Club, Barcelona Barcelona er en af Barcelonas nyeste klubber og er værd at tjekke ud. Den er opdelt i fire områder, og "Marquee 'er en af ​​de mest bemærkelsesværdige, med sine bronze elefanter, buddhaer og et strejf af Indokina indretning. Jive natten væk til den nyeste 'hus' melodier på de vigtigste bar, eller vandre ud til de andre sektioner for nogle forskellige musikalske genrer!

Hvordan man kommer derhen: Passeig de los Tilos, 1. Metro-station: Maria Cristina eller Palau Reial (L3)
Top Tip til Clubbing i Barcelona: Barcelona klubber tilbyder gratis adgang, før et sæt tid, og alt du behøver at gøre er at tjekke de forskellige Facebook sider for at komme på listen.

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Del

Om Marina - Marketing Team

Marina er en forfatter fra Barcelona og er lidenskabelig omkring rejser og teknologi. "Når jeg har tid, kan du finde mig med en rygsæk opdage verden. Og når ikke gør det, jeg skriver om min vidunderlige by for at hjælpe de besøgende til at nyde det til fulde."
Dette indlæg blev udgivet i Aktiviteter, Barer og natteliv, Hjem og mærkede ​​ ​​ ​​ Bogmærke den permalink.

4 Responses til Barcelona Natteliv: De 10 bedste klubber i Barcelona

 1. TennisWeBlog.com siger:

  Ja, jeg har været til bikini, forårsage en af ​​mine venner fortalte mig, det var cool ... Det var !! 😀 Barcelona er awesome natten, hvis nogen ønsker at virkelig opleve denne by, en vanvittig nat der eller bare en tur om natten er et must 😉

  • Personale siger:

   Tak for at lade os vide om din Barcelona natteliv oplevelse! Du har ret, ja. En aften i Barcelona er et must!

 2. Anto Sun siger:

  Faktisk er den bedste klub i Barcelona er CDLC uden tvivl.

Efterlad et svar

Din e-mail adresse vil ikke blive offentliggjort. Er Krævede felter markeret med *

Du kan bruge disse HTML tags og attributter: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>